UA | RU

Конфлікт та способи його подолання

Додано: 15 червня 2016, 22:22

1Белинская Юлия, детский психолог, гештальт-терапевт.

Конфлікти у родині неминучі навіть у самих найкращих відносинах. Конфлікту потрібно не уникати, а вирішувати.

Конфліктні ситуації переслідують нас майже на протязі всього життя, і в одному випадку справа закінчується відкритою дискусією, в іншому –  невисловленою та прихованною образою, а буває, й справжнью «битвою».

Як і чому виникає конфлікт між батьками і дітьми.

Зіткнення інтересів. У подібних ситуаціях вдоволення бажань однієї зі сторін означає утиск інтересів іншої і викликає у нас сильні негативні переживання, роздратування, образу чи гнів.

Неконструктивні способи вирішення конфліктів між батьками і дітьми:

  1. Настояти на своєму;
  2. Поступитися.

2У першому випадку «вирішення» конфлікту

« виграють» батьки.

Батьки схильні використовувати перший спосіб, вважаючи, що треба ломати опір, щоб перемогти дитину. "Даси йому волю, він «на шию сяде»". Самі того не помічаючи, вони показують дітям сумнівний приклад поведінки: «завжди вимагай того, що хочешь, не зважаючи на бажання іншого». А діти дуже чутливі до манер батьків, і з раннього дитинства їх наслідують. Таким чином у сім’ях, де використовуються авторитарні, силові методи, діти швидко вчаться робити те ж саме.

Інший випадок: м’яко, але наполегливо вимагати від дитини виконання свого бажання. Зазвичай, це супроводжується рекомендаціями, з якими дитина у підсумку погоджується. Однак, якщо такий нажим – постійна тактика батьків, за допомогою якої вони завжди домагаються свого, то дитина сприймає інше правило: «Мої особисті інтереси не враховуються, все одно доведеться робити те, що хочуть чи вимагають інші».

В деяких родинах це продовжується роками, діти постійно є переможеними і, як правило, зростають або агресивними, або надмірно пасивними. Проте в обох випадках у них накопичується озлоблення й образа, їх відношення до батьків неможливо назвати близькими та довірчими.

3Ще один неконструктивний спосіб вирішення конфлікту: «Виграє тільки дитина». По цьому шляху йдуть батьки, які або бояться конфліктів (мир за всяку ціну); або постійно жертвують собою заради блага дитини; або і те і інше.

У таких випадках діти зростають егоїстами, непривченими до порядку, не вміючими себе організувати. Все це може бути непомітним у рамках сімейного життя, але ледь вони виходять за двері дому, починають відчувати труднощі життя. У такій родині у батьків накопичується глухе невдоволення своєю дитиною і своєю долею.

Конструктивні способи вирішення конфліктів: «Виграють обидві сторони».

Спосіб грунтується на двох навичках спілкування: активному слуханні та «Я - повідомленні».

  • Прояснення конфліктної ситуації.
  • Збір пропозицій.
  • Оцінка пропозицій та вибір найбільш прийнятого.
  • Деталізація рішень.
  • Виконання рішення; перевірка.

Будь-яка критика призначена для того, щоб вказати на недолік і виправити його спільними силами з людиною, яка допустила помилку в чомусь.

Конструктивна критика – це критика, після якої стає ясно, як виправити помилку і не допустити схожу в майбутньому; це прояв мудрості людини, яка бажає виконати або отримати максимально ефективну роботу у самих найкращих відносинах.

Інші статті