UA | RU

Свій унікальний інтелект

Додано: 16 лютого 2017, 21:55

Белінська Юлія, практикуючий психолог, гештальт-консультант, член Українського Психоаналітичного Союзу.

У двох словах

Існує безліч форм інтелекту, які неможливо виміряти тестами IQ.

У суспільстві користується особливою популярністю ідея про те, що інтелект людини можна виміряти за допомогою тесту IQ. Високий бал свідчить про те, що людина розумна і перед ним відкрита маса можливостей, в той час як низький бал каже, що людина дещо відстає в розвитку, а спектр її можливостей має явні обмеження.

Тест IQ може об'єктивно показати, наскільки добре ви вивчили в школі предмети, проте він не в змозі виміряти здатність людини складати музику, вигравати в політичних виборах, створювати комп'ютерні програми або вивчати іноземні мови. Логіко-математичний, або «загальний» інтелект, який визначається за допомогою тесту IQ, є не зовсім правильним критерієм оцінки потенційних можливостей людини. Замініть одного питання «Наскільки ви розумні?» на інший: «У чому ви розумні?»

Інтуїтивно ми розуміємо, що наші досягнення в школі не визначають успіх в майбутньому житті, і кожен з нас знає, що дуже розумних людей налічується не так багато. Також нам буде важко повірити, що досягнення таких людей, як Моцарт, Генрі Форд, Ганді або Черчілль, стали результатом «високого IQ».

Кожна людина являє собою унікальне поєднання семи різних типів інтелекту, завдяки яким ми вибудовуємо зв'язок із зовнішнім світом і добиваємося задоволення власних цілей. Два типи, які зазвичай цінуються в традиційному навчанні, три типи, безпосередньо пов'язані з мистецтвом, і ще два типи, визначені як «особистісний інтелект».

Лінгвістичний вид інтелекту має на увазі оцінку мовних навичок, здатність до вивчення іноземних мов і вміння використовувати мову для досягнення поставлених цілей. Люди, наділені подібним інтелектом, здатні переконувати, розповідати історії і використовувати гумор як свою перевагу. Письменники, поети, журналісти, юристи і політики завжди ставляться до людей з високим рівнем лінгвістичного інтелекту.

Логіко-математичний інтелект відображає здатність людини аналізувати проблеми, виконувати математичні дії і підходити до речей з наукової точки зору. Цей вид в основному визначається за допомогою тестів IQ. Логіко-математичним інтелектом, як правило, наділені вчені, дослідники, математики, комп'ютерні програмісти, бухгалтери та інженери.

Люди з музичним інтелектом, по суті, думають з точки зору звуків, ритмів і музичних творів. Він включає в себе навички до акторства і письменництва, а також здатності сприймати музику в цілому. Найбільш типовою професією для людей з музичним інтелектом є музикант, співак, композитор і музичний критик.

Телесно-кінетичний інтелект відображає здатність контролювати і координувати складні фізичні руху, вміння виразити себе в русі. Так само як мова тіла, міміка і жестикуляція, акторство і заняття різними видами спорту. Тілесно-кінетичний інтелект високо розвинений у спортсменів, танцюристів, акторів, жонглерів і гімнастів, а також у представників тих професій, де уміння зберігати баланс і координацію є життєво необхідним - наприклад, у пожежників.

Просторовий інтелект визначає здатність чітко розрізняти предмети в просторі, визначати, "де що повинно знаходитися". Високим рівнем просторового інтелекту повинні бути наділені скульптори і архітектори, а також штурмани і мореплавці, художники, дизайнери інтер'єрів і інженери.

Міжособистісний інтелект являє собою здатність розуміти цілі, мотиви і бажання інших людей. Він є основним інструментом для побудови відносин. Вчителі, маркетологи, продавці, консультанти і політики є прикладом людей з високим міжособистісним інтелектом.

Внутріособистісний інтелект говорить про вміння розуміти самого себе і чітко розпізнавати власні почуття і мотивації . Цей вид інтелекту допомагає нам виробити найбільш ефективну модель роботи над собою. Можливість розуміти самого себе необхідна нам також для привнесення гармонії в життя. Подібним видом інтелекту у величезній мірі наділені філософи і письменники.

Чи рівень нашого інтелекту завжди вимірюватися тестами IQ або ідея про типи інтелекту зможе витіснити існуючу систему перевірки, подібну проходженню тестів для вступу до вищих навчальних закладів? Більшість людей навіть не здогадується про те, що проблеми виміру рівня інтелекту вже більше ста років.

Зрештою важливими не є результати імовірно об'єктивного тесту, а наша власна віра в те, на що ми здатні, і дисципліна, яка дозволить нам рухатися вперед. Люди, які викликають у нас захоплення, розумні кожен по-своєму, вони змогли відточити свої навички мислення і поведінки, щоб досягти небувалих висот. Крім тонкого інтелекту вони володіють мудрістю.

Мабуть, головний урок «типів інтелекту» полягає в тому, що нам слід перестати турбуватися, наскільки можливості нашого мозку відповідають стандартам вимірювання . Тому що реально розумними людьми є ті з нас, хто знає свої сильні сторони і хто вибудовує своє життя відповідно до цими знаннями. Існує величезна різниця між простим володінням розумових, фізичних і соціальних здібностей і їх реальним використанням для досягнення успіху.

Список використаних джерел

ГовардГарднер. Структура розуму: «Теорія множинного інтелекту»;

Том Батлер-Боудон. 50 великих книг з психології.

У схожому ключі

МіхайЧіксентміхайі. Креативність.

ДаніелГоулман. Емоційний інтелект на роботі.

Жан Піаже. Мова і мислення дитини.

Інші статті